Przygotowanie wniosku o dotację – samemu, czy przy pomocy fachowców?

Unijna biurokracja może przerazić osoby, które wcześniej nie miały z nią do czynienia (o czym także tutaj). W praktyce jest, bowiem równoznaczna z koniecznością gromadzenia wielu wymaganych dokumentów i poprawne wypełnienie formularzy i wniosków. Często sprawia to przedsiębiorcom wiele problemów, pomijając już fakt, że jest to oczywiście bardzo czasochłonne.

Mając to na uwadze, wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie firmy doradczej, która może zaoferować im pomoc w uzyskaniu dotacji.

Pomoc firmy doradczej

Unijna biurokracja może przerazić osoby, które wcześniej nie miały z nią do czynienia

Autor zdjęcia: justonlysteve

Trzeba mieć jednak świadomość, że zatrudnienie nawet najlepszej firmy doradczej nie sprawi, że nieprzemyślany i niemożliwy do realizacji w wyznaczonych terminach projekt uzyska dofinansowanie. W takiej sytuacji, bowiem, zasadniczej przeszkody w otrzymaniu dotacji doszukiwać należy się w nieprzygotowaniu samego wnioskodawcy.

Jeśli jednak projekt jest dobrze przemyślany, a jego założenia możliwe do zrealizowania w założonym terminie, jedyną przeszkodą może stać się nieumiejętność poradzenia sobie z odpowiednim wypełnieniem wymaganych przy pozyskiwaniu środków unijnych dokumentów.

Faktem jest, bowiem, że aby móc napisać dobry wniosek, poza ciekawym projektem trzeba mieć na to sporo wolnego czasu. Można też postarać się i znaleźć kogoś, kto zrobi to za nas. Przygotowanie dokumentacji służącej do pozyskania dotacji, to dla wykwalifikowanej firmy czas wynoszący około dwóch tygodni pracy (przy założeniu oczywiście, że jest to standardowy projekt). Bardziej złożone projekty przygotowuje się, bowiem dłużej, nawet kilka miesięcy.

Skorzystanie z pomocy firmy doradczej, gwarantuje przede wszystkim dużą oszczędność czasu w walce z unijną biurokracją. Ponieważ jednak usługi takie nie są tanie, przyjmuje się, że zatrudnienie firmy doradczej opłaca się, gdy projekt sięga kwoty 100 tysięcy złotych. Przy mniejszych projektach barierę stanowić będą, bowiem koszty. Zdarzyć się, bowiem może, że kwota, którą trzeba będzie zapłacić firmie doradczej będzie na tyle wysoka, że sensowność przeprowadzania całej inwestycji stanie przed znakiem zapytania.

Choć oczywistym jest, że mając możliwość – niezależnie od wielkości projektu, warto nie ryzykować i zlecić wykonanie zadania doświadczonemu w tym specjaliście. Warto tu również zaznaczyć, że przy większych projektach, w których wzrasta ilość pracy potrzebnej do wykonania nad danym projektem, zatrudnienie doradczej firmy zewnętrznej nieraz wydaje się być wręcz niezbędne.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że samo uzyskanie dotacji to nie koniec. Projekt należy, bowiem jeszcze po jego realizacji w odpowiedni sposób rozliczyć.

Następny artykuł

Comments are closed.